2021 AWARDS IN CRAFT

EXCELLENCE IN THE OUTDOORS INDUSTRY

Photo: AIC winners in Gaylord are all smiles following the ceremony on Sept. 14.

2021 AGLOW Awards-In-Craft Winners Sponsored by Ducks Unlimited and Crosman

The Awards in Craft ceremony was held at Tree Tops Resort in Gaylord, Michigan on September 12-16, 2021.

View all of the 2021 AIC winners below.

Crosman

2021 FEATURED AWARD IN CRAFT WINNERS

BEST OF SHOW PHOTOGRAPHY
Bryan Hendricks
“Thrill of the Hunt”

PRINT OR ELECTRONIC MEDIA BEST OF SHOW
Bret Amundson
“Kettle River Rafting”

BEST OF INDUSTRY PUBLIC RELATIONS
Spypoint
“The Insider Magazine”

Best of Magazine/Hunting

1st Place – Serena Juchnowski
“It’s Different for Girls”

2nd Place – Nick Green
“Partisanship – The Dogs and Birds that Unite Us”

3rd Place – Tom Carney
“Thinks Like a Dog and SHHH!”

Best of Magazine/Open

1st Place – Jeff Heldson
“Ruffed Estimates”

2nd Place – Brent Frazee
“It Was About Representation. We Wanted to Change the Narrative”

3rd Place – Jason Houser
“Trappers Saving the World One Sea Turtle at a Time”

Best of Newspaper/Boat, Travel & Camping

1st Place – Lew Freedman
“A Changing of the Seasons”

2nd Place – John Hageman
“When Boats Take on Water, Quick Thinking is a Must”

3rd Place – Scott Mackenthun
“When Technology Fails, Maps are Critical if You’re Going Places”

Best of Broadcast, Electronic Media TV, Video, Webcast or Vlog Fishing

1st Place – Drew YoungeDyke
“Against The Current”

2nd Place – Bret Amundson
“Maplewood Muskies”

3rd Place – Jenny Anderson
“Ice Fishing”

Best of Radio/Podcast Fishing

1st Place – Bret Amundson
“Will some outfitters open”

2nd Place – Bret Amundson
“New rules for NW angle”

3rd Place – Angie Scott
“Brittany Howard…Alabama Shake”

Best of Electronic Blog Open

1st Place – Ken Perrotte
“Duck Cannons of the Chesapeake – When Punt Guns Spoke, Waterfowl Markets Sang”

2nd Place – Ken Perrotte
“Ghostly Encounter at Belmont Plantation Leaves No Doubt About Delta Mansion’s Playful Spirits”

3rd Place – Roy Heilman
“Less Screen Time, More Green Time”

Best of Magazine/Fishing

Fishing 1st Place – Jason Halfen
“The Science of Scent”

Fishing 2nd Place – Joe Henry
“Putting the Hurt on Stained Water Walleyes”

Fishing 3rd Place – Tom Watson
“Alaska Kayak Fishing, and a Surprise”

Best of Newspaper/Hunting

1st Place – Scott Mackenthun
“Success of Nebraska Hunting Trip Depends on Dog’s Nose”

2nd Place – David Zeug
“Coyote Hunter Finds Black Wolf”

3rd Place – Paul Smith
“Ducks provide Armistice Day bounty””

Best of Newspaper/Open

1st Place – Paul Smith
“Encounter with Wolf Deepens Appreciation”

2nd Place – Matt Markey
“Outdoors Page”

3rd Place – Mark Sak
“The disaster continues to unfold in the Saginaw Valley”

Best of Broadcast, Electronic Media TV, Video, Webcast or Vlog Open

1st Place – Bret Amundson
“Kettle River Rafting”

2nd Place – Bill Sherck
“Eagle Hang Gliding”

3rd Place – Bill Sherck
“Cormorant Trash Cleanup”

Best of Radio/Podcast Open

1st Place – Bret Amundson
“How to attract new hunters”

2nd Place – Bret Amundson
“What happens to our wolves”

3rd Place – Trent Marsh
“Optics brain dump”

Best of Electronic Blog Hunting

1st Place – Serena Juchnowski
“8 Things I Learned On My First Treestand Hunt”

2nd Place – Serena Juchnowski
“Choosing the Best Treestand and Harness For You”

3rd Place – Mike Schoonveld
“Braided fishing line and duck decoys are a bad mix”

Best of Book

1st Place – Rob Simbeck
“The Southern Wildlife Watcher-Notes of a Naturalist”

2nd Place – Jack Spaulding
“The Coon Hunter and the Kid”

3rd Place – Scott Seymour
“Return to Familiar Waters – A Fly Fisherman’s Journey Back to the Troubled River of His Youth”

Best of Magazine/Boat, Travel & Camping

1st Place – Jason Houser
“A Guide to PFDs”

2nd Place – Bill Hilts Jr.
“Quiet Place”

3rd Place – Joe Henry
“Resorts Unite to Create NW Angle Guest Ice Road”

Best of Newspaper/Fishing

1st Place – Bill Hilts Jr.
“Newfane angler tries to preseve WNY fishing history one lure at a time”

2nd Place – Bryan Hendricks
“Gap year – Students skip school to take 50-state fishing odyssey”

3rd Place – Matt Markey
“Night Moves — Vampire Fishing Gets in the Blood”

Best of Broadcast, Electronic Media TV, Video, Webcast or Vlog Hunting

1st Place – Chris Jennings
“Saskatchewan Firsts”

2nd Place – Bret Amundson
“Raising Tiny”

3rd Place – Bill Sherck
“Wild on the Water”

Best of Radio/Podcast Hunting

1st Place – Bret Amundson 
“Changes to Pheasant”

2nd Place – Bret Amundson
“Struggle with Lyme disease”

3rd Place – Dan Small
“Goodbye to deer camp”

Best of Electronic Blog Fishing

1st Place – Tim Bete
“Deer in a Kayak”

2nd Place – Brent Frazee
“Saying goodbye to one of fishing’s unsung heroes”

3rd Place – Brent Frazee
“Cast a new fishing lure my way and I will bite”

Best of Website

1st Place – Ken Perrotte
outdoorsrambler.com

2nd Place – Roy Heilman
neveragoosechase.com

3rd Place – Tim Bete
lurelovepodcast.com

Honorable Mention – Richard Simms
sceniccityfishing.com

2021 AWARD IN CRAFT PHOTOGRAPHY DIVISION

(All photos are owned solely and exclusively by AGLOW media members, any use or reproduction is strictly prohibited by law.)

PHOTOS COMING SOON.

Best of Photography Hunting

1st Place – Bryan Hendricks
“Thrill of the Hunt”

2nd Place – Nick Green
“September Rocket Ships”

3rd Place – Jason Houser
“Bobcat”

Best of Photography Outdoor Scenic

1st Place – Carrie Zylka
“Sunrise over the River”

2nd Place – Tom Watson
“Scenic-Window Into Past”

3rd Place – Tom Berg
“Summer Monarch”

Best of Photography Fishing

1st Place – Steve Griffin
“Great, Grandpa”

2nd Place – Paul Smith
“Breach on the Brule”

3rd Place – Bret Amundson
“Panhandling”

Best of Photography Outdoor Recreation

1st Place – Scott Mackenthun
“BWCA Paddle”

2nd Place – Richard Simms
“A Birders Sunrise”

3rd Place – Roy Heilman
“Backpacking Rewards”